Telefon : +90 (533) 457 37 43

Bir çok öğrencinin yaşadığı bir sorun olan sınav kaygısı , öğrencinin sınav öncesinde ya da sınav sırasında deneyimlediği, kaygının bilişsel, duygusal, fizyolojik belirtilerini içeren ve performansı düşüren bir kaygı türüdür. Sınav kaygısının fizyolojik belirtileri arasında mide bulantısı, kalp çarpıntısı, titreme, kaslarda gerginlik, baş dönmesi, baş ağrısı, kulak uğuldaması, burun kanaması gibi belirtiler görülebilir. Bilişsel ve duygusal belirtiler olarak huzursuzluk ,sinirlilik, korku, konsantre olamama, bildiğini unutma, dikkatsizlik, isteksizlik gibi kavramlardan bahsedebiliriz.

Sınav kaygısı yaşayan çoğu öğrencide bu duruma bağlı olarak;

  • Sınav sorularını okuma ve anlama güçlüğü
  • Düşünceleri organize etmekte zorluklar
  • Kavram ve sözcüklerin anımsanmasında zorluklar
  • Ders çalışma becerilerinde düşüş
  • Ders çalışamama, çalışmayı erteleme
  • Geleceğe dönük yoğun endişe
  • Konuya yeterli hazırlık yapılmış olmasına karşın sınavda başarısız olma gözlenebilir.

Sınav kaygısı ile çalışırken ailelere de büyük rol düşmektedir. Aileler doğru davranışlar hakkında fikir sahibi değilse bilerek ya da bilmeyerek çocuğun kaygısını daha da arttırabilirler. Sınav kaygısı terapisinde en çok kullandığımız ve birebir kaygıyı yaratan etmenleri hedef alan yöntemler bilişsel-davranışçı terapi ve EMDR terapisidir. Çoğu zaman kaygıyı oluşturan ve kişiyi yetersiz ya da her şey kontrolünden çıkacakmış gibi hissettiren geçmiş yaşantılar vardır. Sınav yılı ise şu ana kadar bastırılmış ya da düşük dozda yaşanan kaygı için bir tetikleyici görevi görür. Birikmiş olan duygu ve düşüncelerin de ortaya çıkması ve çevrenin de etkisi ile (arkadaşlar, ebeveynler, akrabalar, öğretmenler…) kaygının dozu artmış olur.

Unutmayın ki sınav kaygısı yönetilebilir ve üstesinden gelinebilir bir durumdur. Birlikte çalıştığımız bir çok öğrenci sınav kaygısını kendisi bile şaşırarak yenmeyi başarmış ve gerçek performansını görebilmiştir. Sınav kaygısı sınavdan ne kadar önce çalışılırsa o kadar iyidir. Sınav kaygısını yenmek için merkezimizden (0232 323 03 03) randevu alabilirsiniz.

Psikolog Sevda Soydan

 

Hemen Ara
Yol Tarifi Al